تبلیغات
راهکارهای مدیریت منابع آب - بحران آب چه بلایی سر اقتصاد کشور می آورد؟


درباره وبلاگ:


لطفا آدرس ایمیل خود را برای ارسال مطالب جدید وارد نمایید

Delivered by FeedBurner

آرشیو:


طبقه بندی موضوعات


آخرین پستها :


پیوندها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:


كد ساعت و تاريخ

وضعیت آب و هوا

ابزار نظر سنجی

اوقات شرعیبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید • وب مانی
 • SEO Reports for water-management.mihanblog.com


  .<<< بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلا ً >>>.

  اسلایدر

  بحران آب چه بلایی سر اقتصاد کشور می آورد؟

  نوشته شده توسط:كاظم اصلاحی
  چهارشنبه نوزدهم فروردینماه سال 1394-06:31 قبل از ظهر

  بحران آب این روزها سراسر کشور را فراگرفته و روزی نیست که مسئولان از وضعیت بغرنج سدهای کشور سخن نگویند یا رسانه ها به ویژه صدا و سیما از مردم نخواهند که تا حد امکان از مصرف بیهوده آب خودداری کنند. گرمای تابستان ۹۳ از یک سو و عدم بارش باران در طول یکی دوسال اخیر سبب شده تا هر روز بحران آب شکل جدی تری به خود گرفته و یک گام به بی آبی نزدیک تر شویم.   تشدید بحران کم‌آبی و بروز گسترده عوارض ناشی از آن، از جمله هشدارهایی است که در طول سال های اخیر بارها و بارها از سوی مسئولان گوشزد شده و امروز کار وارد مرحله پیچیده تری شده است. این در شرایطی است که به اعتقاد بسیاری از افکار عمومی، اولین پیامد بحران آب احتمال تشنه ماندن بسیاری از مردم خواهد بود، این در حالی است که کم آبی تبعات بسیار سنگین تری برای کشور چه در زمینه های صنعتی و چه در زمینه های اقتصادی در پی خواهد داشت.

  آب کجا هدر می رود؟ 

  این روزها خبرهای مختلفی درخصوص آینده ایران از نظر وضعیت آبی شنیده می شود و هر روز خبری جدید مبنی بر خشکسالی ایران و یا کویری شدن کشورمان در طول سال های آینده به گوش می رسد. این در شرایطی است که روند فعلی نیز حاکی از صحت این موضوعات دارد و اگر وضعیت آب و هوایی کشور به همین شکل ادامه یابد، طی سال های آینده شاهد خشکسالی وسیع در ایران خواهیم بود. از سوی دیگر روند خشکسالی زمانی روند سریعتری به خود می گیرد که شاهد افزایش جمعیت کشور در طول سال های آینده نیز باشیم. در این بین اما مسئولان مربوطه در شرایطی هر روز به میزان مصرف کمتر آب توسط مشترکان خانگی هشدار می دهند که بخش مهمی از منابع آبی ایران در کشاورزی هدر می‌رود. ۹۲ درصد آب کشور در این بخش مصرف می‌شود ولی بازدهی استفاده از آب کشاورزان تنها ۳۶ درصد برآورد شده است. همچنین بررسی‌ها تایید می‌کند حتی در استان‌های که اقتصاد آن‌ها نیز به کشاورزی متکی نیست، همچنان بیشترین سهم مصرف آب به همین بخش کشاورزی تعلق دارد و بدون شک سرمایه گذاری دولت در این بخش می تواند تا حد بسیاری از هدر رفت آب کاهش دهد.

  از بحران آب تا بحران مشاغل 

  بدون شک بحران کم آبی ارتباط مستقیمی با اقتصاد کشور خواهد داشت. زمانی که بحران آب فرا می رسد و سدها و ذخایر آبی به پایین ترین حد خود می رسند، آن موقع است که ادامه روند مصرف آب از این منابع با هشدارهایی همراه می شود. هشدارهای زیست محیطی که جان انسان ها را به خطر می اندازد، چراکه آب ذخیره مانده در کف سدها به دلیل ته نشین شدن املاح و وجود جلبک و گیاهان آبی، تا حدود زیادی آلودگی همراه خود دارد و مصرف مستقیم این آب چه در بخش خانگی و چه در بخش کشاورزی و دامداری، سلامت جامعه را به خطر می اندازد.

  اما بحران آب فقط منوط به سلامت افراد نیست و مشاغل کشور را نیز با بحران مواجه می کند. توسعه صنعتی از راه اندازی کارگاه‌های کوچک تا ایجاد شهرک‌های صنعتی و کارخانه‌های بزرگ مادرمانند پتروشیمی وفولاد بدون منابع آب امکان پذیرنیست و ازهمین رو به اعتقاد کار‌شناسان کشورهایی می‌توانند در آینده از نظر صنعتی به سوی توسعه گام بردارند که منابع آبی کافی دراختیار داشته باشند و سهم مناسبی از منابع خود را به توسعه صنعتی اختصاص دهند. برای نمونه نیز می توان ازاصفهان نام برد. خشک شدن آب زاینده رود طی سال‌های گذشته و نبود آب کافی برای کشاورزی درحاشیه رودخانه باعث از بین رفتن برخی مزارع، تغییرشغل کشاورزان و مهاجرت آن‌ها به شهر اصفهان شده است. این روند البته در شهرهای دیگر نیز اثرگذار بوده و بحران به وجود آمده در بسیاری از شهرها و روستاها سبب شده تا مردم روی به مهاجرت آورده و مشاغل خود را تغییر دهند. بدین وسیله است که با بحران به وجود آمده آبی، بحرانی جدیدتر در زمینه اقتصاد نیز ایجاد می شود.

  کلانشهرهایی که با بحران آب مواجه هستند 

  آمار‌ها وزارت نیرو همچنین نشان می‌دهد در حال حاضر ۱۲ کلانشهر کشور از جمله اراک، اصفهان، بندرعباس، تهران، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، مشهد، همدان و یزد با بحران کم بود آب رو به رو هستند و در شرایط تنش آب به سر می‌برند. ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو نیز گفته در این ۱۲ کلان شهر کشور با کمبود ۱۲۵ میلیون متر مکعب آب رو به رو هستیم.

  علاوه بر کلان شهر‌ها ۵۱۳ شهر کشور نیز با کم بود منابع آب در تابستان امسال رو به رو بودند. آمارهای بحران آب در کشور در حالی رنگ و بوی جدی‌تر به خود می‌گیرد که به گزارش وزارت نیرو درباره کاهش میانگین بارندگی کشور از ۲۵۰ میلیم‌تر به ۲۴۰ میلیم‌تر  و ذخایر سدهای کشور توجه کرد. هم اکنون حجم آب ۵۲ سد کشور به کمتر از ۳۰ درصد رسیده است و حجم آب ۲۰ سد مهم کشور از جمله سد زاینده رود، سفید رود و گلستان که ۹ درصد ظرفیت مخازن کشور را تشکیل می‌دهند به ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافته است.

  آخرین ذخیره آبی برای تهران 

  تهران به عنوان پایتخت کشور با بیشترین جمعیت، جزو کلانشهرهایی است که از بحران بی‌آبی رنج می‌برد. در این بین حتی وجود منابع و ذخایر آبی متعدد در پایتخت نیز سبب نشده تا این شهر از روند کم آبی مصون بماند. در این باره اما چیت چیان، وزیر نیرو از آخرین راهکار این وزارتخانه برای تامین منابع آبی تهران خبر می‌دهد و می‌گوید: آبرسانی از سد ماملو به عنوان آخرین راهکار بزودی به تهران می‌رسد، اما شرط جلوگیری از جیره بندی آب همکاری مردم است. امیدوارم این اقدام در تامین آب اثرگذار باشد، اما مصرف کم و رعایت الگوی مصرف تنها راه عبور از شرایط فعلی است.

  چیت چیان با ارزیابی از وضعیت سال آبی ۹۴-۹۳ بیان داشت: روند بارش‌ها در سال آبی جدید تغییر چندانی ندارد و پیش‌بینی می‌شود خشکسالی و کاهش بارش‌ها نیز تداوم داشته باشد. میزان آب قابل برداشت از آب‌های زیرزمینی نیز تا پایان مهرماه مشخص می‌شود. همکاران ما در سراسر کشور تلاش می‌کنند که آب را به نقاط کم‌ آب منتقل کنند و درباره تهران نیز آخرین منابع سد ماملو است که امیدواریم تا ظرف چند روز آینده وارد مدار شود. حتی با انتقال آب از سد ماملو نیز تمام نیاز تهران مرتفع نمی‌شود و مردم باید سیاست مدیریت مصرف را دنبال و کمتر مصرف کنند.

  حالا تنها عاملی که می تواند ایران را از بحران احتمالی ماه ها و سال های آینده، چه از لحاظ اقتصادی و چه از لحاظ سلامت و رفاه مردم نجات دهد، بارش باران در طول فصل پاییز و زمستان است. بارش هایی که طی سال های گذشته به شدت کاهش داشته و این امیدواری وجود دارد که زمستان امسال، سرشار از بارش های متعدد در سراسر کشور باشد.

  منبع:  نظرات() 
  تاریخ آخرین ویرایش:شنبه بیست و دوم فروردینماه سال 1394 09:37 قبل از ظهر

  Norris
  سه شنبه یکم آبانماه سال 1397 12:54 قبل از ظهر
  Some faculties make this a two-stage process.
  Dong
  یکشنبه پانزدهم مهرماه سال 1397 10:13 بعد از ظهر
  9. UCLA School of Theater, Film, and Television.
  Where are the femur tibia and fibula?
  شنبه یکم مهرماه سال 1396 04:29 بعد از ظهر
  Nice weblog here! Also your web site a lot up fast! What web host are you the use of?
  Can I am getting your associate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours
  lol
  How do I stretch my Achilles tendon?
  دوشنبه بیست و هفتم شهریورماه سال 1396 03:03 قبل از ظهر
  Appreciate the recommendation. Let me try it out.
  How do you get a growth spurt?
  دوشنبه شانزدهم مردادماه سال 1396 11:55 بعد از ظهر
  I was suggested this website by my cousin. I'm now not sure whether or not this post
  is written through him as nobody else recognize such special approximately my trouble.
  You are amazing! Thank you!
  alysaaeschbacher.wordpress.com
  دوشنبه شانزدهم مردادماه سال 1396 05:53 قبل از ظهر
  Asking questions are really good thing if you are not understanding anything entirely, but
  this article presents good understanding yet.
  maehanenkrat.weebly.com
  یکشنبه پانزدهم مردادماه سال 1396 04:10 بعد از ظهر
  I am curious to find out what blog system you have been using?
  I'm having some small security issues with my latest
  site and I'd like to find something more secure. Do you have any solutions?
  manicure
  چهارشنبه شانزدهم فروردینماه سال 1396 12:27 بعد از ظهر
  I love what you guys are usually up too. This type of clever
  work and reporting! Keep up the excellent works guys I've included you guys to
  my personal blogroll.
   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر